Det er en voldsom mordssag, der har udspillet sig i Danmark.
Politiet har været massivt til stede ved et mystisk dødsfald det seneste døgnstid.
Samtlige politistyrker har været tilstede i området, og nu er konklusionen for myndighederne altså klar:
“Der er tale om drab.”
(Artiklen fortsætter under billederne)


Hele mandag aften og natten til tirsdag arbejdede politi og andre beredskaber ved Brovejen nord for Svostrup.
Her havde en forbipasserende lidt før klokken 16.30 set en mand ligge død i vandet.
Hurtigt kom politiet til stedet og fik spærret af og taget de første efterforskningsskridt.
En række specialkompetencer blev tilkaldt, og politiets undersøgelser fortsatte hele natten og et godt stykke op ad dagen tirsdag.
Midt- og Vestjyllands Politi konkluderer nu, at manden er blevet dræbt, og politiet har brug for hjælp til at identificere manden.
Det skriver politikredsen i en pressemeddelelse.
Efterforsker nu sagen som drab
Politiets mistanke om, at der var tale om en forbrydelse, voksede, som nattens undersøgelser skred frem, og efter dagens obduktion af den afdøde mand, stod det klart, at manden er blevet dræbt.
“Nu, hvor vi ikke længere er i tvivl om, at vi står med en drabssag, er vi naturligvis tilfredse med, at vi ikke har taget nogen chancer, men gik så grundigt til værks fra start og fik sikret eventuelle spor både i vand og på land”, udtaler politikommissær og efterforskningsleder Kresten Lund Breinhild.
Det har ikke lykkedes at identificere manden endnu, men han beskrives som:
- Omkring 30-40 år
- 165 cm
- Slank
- Kort, mørkt hår
- Kort skæg/lange skægstubbe
- Var iført lyse shorts med lodrette striber
“Vi har selvfølgelig nu en vigtig opgave i at finde frem til mandens identitet,” udtaler politikommissær Kresten Lund Breinhild og fortsætter:
“Vi vil derfor rigtig gerne høre om det, hvis nogen savner eller har set en mand i området, der passer på signalementet.”
Politiet opfordrer borgere til at ringe 1-1-4, hvis man har været i området ved Brovejen de seneste par dage.
Og politiet vil gerne høre fra dig, hvis du har været i området i løbet af weekenden eller mandagen.
“Noget, som man måske selv tænker, er ubetydeligt, kan være lige den brik, vi mangler, så hellere ringe til os på 114 én gang for meget end én gang for lidt,” udtaler Kresten Lund Breinhild.
Politiet oplyser desuden, at afspærringerne blev fjernet først på eftermiddagen tirsdag.





