Grædende voldtægtsforbryder udvist: 22-årig kvinde kidnappet og voldtaget

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Den 24-årige afghanske statsborger Maivand Qayomi er netop blevet kendt skyldig i voldtægter, som han har begået på en grædende 22-årige kvinde. Voldtægterne skete, mens han holdt den unge kvinde fanget i flere time. Under et grundlovsforhør græd voldtægtsforbryderen selv

Den 22-årige kvinde tiggede grædende ‘nej’ gentagne gange og forsøgte at komme væk fra stedet.

Det lykkedes hende ikke.

Til gengæld holdt den 24-årige Maivand Qayomi hende fanget i bilen over de næste omkring fem timer, hvor han udsatte hende for fuldbyrdede voldtægter og voldtægter ved andre seksuelle forhold end samlejer.

Ifølge Østjyllands Politi er Maivand Qayomi ved Retten i Aarhus netop blevet idømt fem års fængsel og et indrejseforbud i seks år for flere voldtægter begået mod den 22-årige kvinde.

Den 22-årige kvinde er Maivand Qayomi ekskæreste.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Det var blandt andet på denne parkeringsplads bag buskene langs Skjoldhøjvej i Tilst ved Aarhus, at Maivand Qayomi voldtog den 22-årige – Foto: Google Street View
Se også
København: 14-årig pige voldtaget i aftenmørket på offentlig bænk
Se også
2-årig pige voldtaget igen og igen

Voldtægten, der er beskrevet i artiklens indledning, er ifølge et anklageskrift, som Presse-fotos.dk har fået aktindsigt i fra Østjyllands Politi, blevet begået en nat i december 2025, da den 22-årige kvinde befandt sig i en bil med Maivand Qayomi på parkeringsplads Skjoldhøjkilen langs Skjoldhøjvej i Tilst ved Aarhus.

Sagen er aktuel igen nu, da der lige er faldet dom.

Det fremgår af anklageskriftet, at en anden voldtægt også skete i en bil på en parkeringsplads i Aarhus, hvor Maivand Qayomi voldtog den 22-årige kvinde ved andet seksuelt forhold end samleje.

En tredje voldtægt begik Maivand Qayomi på den 22-årige i en bil på en anden parkeringsplads i Aarhus en aften i januar 2026.

Her havde den Maivand Qayomi kort før samlet kvinden op på en adresse i Tilst ved at true hende ind i bilen.

På parkeringspladsen trak han kvinden over på passagersædet og tvang hende til at udføre oralsex på ham.

Derefter voldtog han kvinden fuldbyrdet, selv om hun forsøgte at trække sine bukser op, råbte nej og græd.

Manden holdt efterfølgende kvinden fanget i bilen i omkring fem timer, og derfor er han også dømt for frihedsberøvelse.

Desuden er Maivand Qayomi også blevet dømt for vold mod kvinden.

Det skete blandt andet på en parkeringsplads ved Aarhus Svæveflyveklub beliggende Bavnehøjvej i Tilst i januar 2026, da han med begge hænder tog hårdt kvælertag på hende, så hun ikke kunne trække vejret, og det sortnede for hendes øjne.

Det skete under en seks timer lang kidnapning af den 22-årige.

På et andet tidspunkt – i august eller september 2024 på gaden i Brabrand – forsøgte Maivand Qayomi at flå den 22-årige kvinde væk, da hun gik sammen med sin familie.

Et tredje tilfælde beskrives ifølge Østjyllands som værende sket på Park Alle i Aarhus C, hvor Maivand Qayomi tog fat i den 22-årige kvindes kæbe og klemte den med begge hænder, derefter skubbede han hende ind i en mur og holdt hende fast, så hun ikke kunne forlade stedet.

Maivand Qayomi er også blevet dømt for at have fremsagt trusler mod kvindens familie.

Presse-fotos.dk har tidligere været i kontakt med Maivand Qayomis forsvarsadvokat, Dina Yaqubi.

Hun oplyste, at han nægter sig skyldig.

Da sigtelserne blev læst op mod ham under grundlovsforhøret kort efter sin anholdelse tilbage i marts, sad han ifølge TV 2 Østjylland og græd.

‘Man kunne høre ham snøfte flere gange, og så sad han og skruede låget af og på på sin faxe kondi-flaske,’ skrev mediet.

Maivand Qayomi har under sine forbrydelser været bosat i Aarhus V, men er altså nu fængslet.

Annonce
Annonce
Annonce