København: 14-årig pige voldtaget i aftenmørket på offentlig bænk

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

En 32-årig mand med et syrisk navn er netop blevet kendt skyldig i voldtægt af en 14-årig pige. Voldtægten blev begået ude i offentligheden – nemlig i en københavnsk park

Ved fastholde og tvang voldtog den 32-årige mand den 14-årige pige på bænken i Lersøparken ved Tagensvej i det nordvestlige København.

Voldtægten skete ifølge dommen på flere forskellige måder herunder ved fuldbyrdet analvoldtægt og ved andet seksuelt forhold end samleje blandt andet i form af at tvinge teenagepigen til at give ham oralsex.

Beskrivelserne af voldtægten fremgår af det anklageskrift, som Presse-fotos.dk tidligere har fået aktindsigt i fra anklagemyndigheden ved Københavns Politi.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses Lersøparken, hvor voldtægten er sket – Foto: Google Street View
Se også
Brutal voldtægt på Frederiksberg: Kvinde skreg og forsøgte at flygte
Se også
Flere kvinder gruppevoldtaget af afghanere
Se også
‘Stop, please stop,’ skreg og græd pigen: Uhyggelige voldtægter begået mod tre piger i Ballerup

Torsdag eftermiddag oplyser kommunikationskonsulent ved Københavns Politi Søren Juul Rasmussen til Presse-fotos.dk, at der er faldet dom i voldtægtssagen mod den 32-årige mand.

Det er Retten på Frederiksberg, der har taget stilling i sagen – og her er den 32-årige mand ved en domsmandssag blevet idømt en straf på tre år og seks måneders fængsel for at have voldtaget den 14-årige pige på bænken i Lersøparken, skriver Søren Juul Rasmussen i et skriftligt svar til Presse-fotos.dk.

Retten på Frederiksberg oplyser samtidig til redaktionen, at den 32-årige mand har anket straffen til Østre Landsret.

I forbindelse med anken har retten valgt at forlænge navneforbuddet, hvilket forhindrer Presse-fotos.dk i at nævne navnet på den nu dømte voldtægtsforbryder.

Redaktionen kan dog oplyse, at han sidder varetægtsfængslet ved Københavns Fængsler og har et syrisk navn.

Tidligere har presseansvarlig ved Københavns Politi, Troels Jensen, oplyst til Presse-fotos.dk, at den 32-årige mand har fået dansk statsborgerskab.

Derfor har der ikke været nedlagt påstand om udvisning under sagen.

Presse-fotos.dk har været i kontakt med den 32-årige mands forsvarsadvokat, Christian Bjerrehuus.

Forsvarsadvokaten ønsker af princip ikke at udtale sig om sagen, oplyser han.

Hverken Christian Bjerrehuus eller Københavns Politi vil kommentere på, om den 32-årige mand og den 14-årige pige havde forudgående kendskab til hinanden.

Den 32-åriges voldtægt af den 14-årige pige skete den 23. februar 2026 i tidsrummet mellem klokken 20.20 og klokken 22.00.

Sagen er nu igen aktuel, da der altså netop er faldet dom.

Annonce
Annonce
Annonce