Regeringen afsætter millioner til elektrificering og grøn fjernvarme

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Regeringen vil sætte yderligere fart på elektrificeringen af det danske energisystem med investeringer på 650 mio. kr. i 2027 og 850 mio. kr. i perioden 2028-2030.

Der bliver delt penge ud i regeringens nye finanslovsudspil.

En af de steder der får tildelt en stor sum penge er den grønne energisektor.

Det fortæller klima-, energi- og forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.

Regeringen afsætter 650 mio. kr. i 2027 og 850 mio. kr. i perioden 2028-2030 til elektrificering af det danske energisystem.

Samtidig afsættes yderligere 200 mio. kr. til Fjernvarmepuljen for at fremme udbygningen af grøn fjernvarme i danske hjem.

Elektrificering er en central del af omstillingen af energisystemet og skal bidrage til en grønnere energiforsyning, der er mindre afhængig af fossile brændsler som olie og naturgas.

Midlerne til elektrificering skal gå til tiltag i de sektorer, hvor elektricitet kan erstatte fossile brændsler. Ifølge klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa handler indsatsen både om grøn energi og om at styrke Danmarks uafhængighed.

“Elektrificering handler om frihed. Fra fossile brændsler og stater, vi ikke har lyst til at være afhængige af. Det er frihed til at kunne tilvælge grøn, billig og sikker energi. Det er en investering i fremtiden og i vores uafhængighed,” siger hun.

Ministeren understreger samtidig, at investeringerne skal være med til at sætte yderligere fart på elektrificeringen.

Ekstra støtte til fjernvarme

Ud over investeringerne i elektrificering afsætter regeringen 200 mio. kr. ekstra til Fjernvarmepuljen. Pengene skal skubbe på udbygningen af fjernvarme og bidrage til, at flere olie- og gasfyr kan blive udfaset.

Fjernvarme er en vigtig del af fremtidens grønne varmeforsyning. Flere steder i landet er det dog blevet vanskeligere at få økonomien i fjernvarmeprojekter til at hænge sammen. Det betyder, at nogle projekter risikerer aldrig at blive realiseret.

“Derfor sætter vi nu også flere penge af specifikt til udbygningen af fjernvarme,” siger Samira Nawa.

Med investeringerne vil regeringen fremme elektrificeringen og styrke udbygningen af fjernvarme som led i omstillingen til en grønnere og mere uafhængig dansk energiforsyning.

Annonce
Annonce
Annonce