Mette Frederiksen om særlig gruppe af muslimer: ‘Jeg ville ønske at de ikke var her’

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Folketingets åbningsdebat strakte sig over 16 timer og 15 minutter og bød på skarpe meldinger om muslimer i Danmark fra Statsministeren og en opsigtsvækkende reaktion, da Lars Boje Mathiesen foreslog at forbyde islams rolle i landet.

Det var en enormt lang seance, som de danske politikere trak hinanden og de mest nysgerrige danskere igennem under Folketingets traditionsrige åbningsdebat.

Det er politikernes første chance for at debattere i Folketingssalen efter Folketingets åbning.

Og de tog for alvor chancen. Intet mindre end 16 timer og 15 minutter blev der debatteret.

Her er nogle af de særlige pointer fra aftenen.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Arkivbillede

Der er for mange

Det var relativt sent på aftenen, før Lars Boje fik mulighed for at få et svar fra statsministeren. Det skete, da han fik mulighed for at spørge ind til muslimer i Danmark, skriver TV 2.

Se også
Mette Frederiksen om fødevarecheck-drama: Derfor tager vi pengene

Her begyndte statsministeren med at understrege, hvor mange mennesker med en anden baggrund end dansk der bidrager positivt til det danske samfund.

“Tusindvis af mennesker i Danmark med udenlandsk baggrund, som vi kun har grund til at glæde os over, at de er en del af vores fællesskab.”

Men statsministeren var samtidig kontant i sin udmelding om de problemer, der også er med at integrere nogle grupper i det danske samfund.

“Er der for mange muslimer i Danmark? Der er i hvert fald for mange med muslimsk baggrund, der ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt. Der er for mange med muslimsk baggrund, der fylder i de forkerte statistikker, især hvad angår kriminalitet,” lød det fra Mette Frederiksen, der tilføjede:

“Ville jeg ønske, at nogle af dem ikke var her? Ja, det ville jeg, selvfølgelig, fordi de skadesvirkninger, der er ind i vores samfund, er for store.”

Forbyd islam: Larmende tavshed

Der var også andre kontante meldinger fra Lars Boje Mathiesen fra Borgernes Parti.

“Vi skal forbyde islams rolle i Danmark. Vi tager det opgør med islam, som ingen har gjort før,” lød det fra formanden for enmandspartiet.

Han kom desuden med en lang række tiltag i samme tone. Heriblandt remigration af muslimer, et totalt forbud mod halalkød i institutioner og et forbud mod tørklæder, skriver TV 2.

Reaktionen var dog noget overraskende. I stedet for at blive mødt med forargelse og skarpe modreaktioner fra de øvrige folketingsmedlemmer blev han mødt af en helt anden reaktion.

Efterfølgende blev Lars Boje Mathiesen mødt af udbredt tavshed fra langt størstedelen af salen.

Flere steder i salen vendte politikerne blikket væk, kiggede på deres telefoner eller talte indbyrdes sammen i, hvad der kunne tolkes som et forsøg på at overhøre ham.

Annonce
Annonce
Annonce