
Politiet anholdt tirsdag eftermiddag en mand, der havde onaneret i sin bil på en parkeringsplads ved siden af en bil med en flok teenagepiger.
Teenagepigerne havde kl. 12.35 slået alarm til politiet, fordi de i en bil på en parkeringsplads ved et supermarked på Søagervej i Holbæk havde set en mand, der foretog onani-bevægelser – og som ikke havde nogen underdel på i sin bil.
Manden havde parkeret sin bil ved siden af den bil, som pigerne var ankommet i.
Det skriver Midt- og Vestsjællands Politi i deres døgnrapport.
LÆS OGSÅ: Litauer ville køre fra politiet på motorvejen: Kokain i blodet – og promille på over 2!
Politiet fik afhørt pigerne nærmere om sagen og kørte derefter til supermarkedets parkeringsplads. Den mistænktes bil var dog i mellemtiden forsvundet.
Men ud fra oplysninger fra pigerne kunne politiet alligevel få identificeret bilen og dermed dens ejer. Det var en 39-årig mand fra Holbæk, der måske kunne mistænkes for blufærdighedskrænkelsen.
Politiet fandt senere på eftermiddagen manden og anholdt ham. Han blev sigtet for blufærdighedskrænkelse over for pigerne.
LÆS OGSÅ: To på en knallert – men der var meget mere i vejen
Efter afhøring løslod politiet dog den 39-årige mand, der var lettere påvirket af alkohol.
Han kan imidlertid forvente at høre mere om sagen, når den skal for retten.