Dramatisk hændelse på gårdsplads: Lægehelikopter ankommer til alvorligt kvæstet offer

En alvorlig arbejdsulykke har resulteret i, at 58-årig mand er blevet fløjet på hospitlaet i en lægehelikopter

På en industriarbejdsplads gik det helt galt, da en medarbejder bakkede i en gaffeltruck og pludselig påkørte en 58-årig mand.

Det oplyser politiet onsdag i en døgnrapport.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses ambulancen holde på stedet

Arbejdsulykken skete tirsdag eftermiddag hos industrivirksomheden Zirq Solutions, der har adresse på Stenlillevej i Stenlille, Holbæk.

‘Klokken 13.41 skete et arbejdsulykke på en virksomhed, hvor en mand blev påkørt af en gaffeltruck under bakning på gårdspladsen,’ lyder det i Midt- og Vestsjællands Politis døgnrapport.

Den 58-årige kvæstede modtog førstehjælp på gårdspladsenm indtil redningen ankom.

‘Manden blev fløjet med helikopter til akut behandling for alvorlige skader i sit ben,’ lyder det videre i Midt- og Vestsjællands Politis døgnrapport.

Arbejdstilsynet er nu blevet underrettet om ulykken, mens også politiet har optaget rapport.

Den 37-årige Liibaan er blevet kendt fra Danmarks Radios aktuelle tv-dokumentar ‘Indefra med Anders Agger – Sikringen’. Her er de alvorlige forbrydelser, han har begået