S-tog ramt af stenkast: Ryger gennem rude

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Et vidne så tre drenge lave kastebevægelser, hvorefter en sten røg gennem en rude i et tog.

En uhyggelig tendens er begyndt at udvikle sig de sidste par uger, hvor flere episoder med stenkast er blevet registreret.

Flere gange er der sket uheld i forbindelse med stenkast fra motorvejsbroer blandt andet ved Køge Bugt Motorvejen.

Denne gang er det gået ud over et S-tog.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Illustrationsfoto.
Se også
Nu er det sket igen: Anmeldelse om stenkast på denne motorvej
Se også
Sten kastet fra motorvejsbro: Nu kommer politiet med skræmmende melding

Søndag blev en rude i et S-tog nær Holte Station smadret, da det blev ramt af et stenkast kort før klokken 18.00.

Ingen blev ramt af stenkastet, oplyser Nordsjællands Politis kommunikationsafdeling.

Stenkastet skete nær Frederikslundsvej i Holte, da toget var på vej mod København.

Politiet har talt med et vidne, som sad i den togkupé, der blev ramt af stenkastet. Manden har ifølge politiet fortalt, at han så tre drenge lave kastebevægelser på en sti, hvorefter stenen ramte gennem ruden.

Drengene er på nuværende tidspunkt ikke fundet.

S-toget fortsatte efterfølgende videre mod København.

Ifølge politiet er det ikke første gang, at der er sket noget lignende med kast mod S-tog.

På det seneste har der også været flere meldinger om stenkast mod biler fra motorvejsbroer forskellige steder.

Blandt andet efterforsker Københavns Vestegns Politi flere episoder med mulige stenkast, hvor biler har fået skader, men ingen personer er kommet noget til.

I Nordsjællands Politi fik man søndag aften klokken 22.16 anmeldelse om, at noget – formentlig en sten – havde ramt kølerhjelmen på en kvindes bil på Helsingørmotorvejen.

Kvinden var kørende i sydlig retning på motorvejen, da genstanden ramte bilen ved en motorvejsbro ved Jægersborg Station.

Ud over skrammer på bilen skete der ikke noget. Politiet har i den forbindelse indhentet videoovervågning.

Fløj forbi mands hovede

Mandag formiddag har politiet givet yderligere indblik i den voldsomme hændelse.

Her fortæller de, at vidnet, der så de tre drenge kaste stenen, oplevede at stenen var ved at ramme hans kammerats hovede.

“Anmelderen, en 33-årig mand, oplyste, at tre unge drenge havde kastet sten mod S-toget, som kørte forbi.”

“Stenen knuste ruden i toget, hvor han sad. Den var omkring 20 centimeter i diameter og var tæt på at ramme hans ven i hovedet.”

“Toget standsede på Holte Station og blev tømt for passagerer. Stenen var blevet sikret til sagen, og der blev taget muligt DNA. Politiet efterforsker nu sagen” fortæller politiet på Politi Update.

Annonce
Annonce
Annonce