Siden 1993 har Bogforums Debutantpris hyldet nogle af de mest spændende nye forfattere på den danske litteraturscene.
Da årets Bogforum blev skudt i gang med den officielle åbning i Bella Center Copenhagen fredag, blev denne tradition videreført.
Fem af Danmarks mest markante litterære debutanter var shortlistet til prisen, men kun én kunne lade sig hylde på scenen som dette års vinder og modtageren af 50.000 kroner.
(Artiklen fortsætter under billedet)

‘Befriende original og kompromisløs’
Blandt årets nominerede debutanter var Nanna Holm, Sigrid Adamsson, Dean Butt og Oline Hyllested Madsen.
Men det var altså 25-årige Feline Kamber, der tog Bogforums Debutantpris anno 2026 for snuden af resten af feltet.
Den unge forfatter var nomineret for sin roman ‘Foder til høns’, der blev udgivet på forlaget Gutkind.
Bogen er blandt andet en historie om et trekantsdrama, men det er også en historie om talende katte, genfærd og bevægelige porcelænsfigurer.
Debutantprisens jury fremhævede blandt andet ‘romanens mættede, billedskabende og sanselige sprog’, mens de beskrev bogen som som ‘både sjov, finurlig og ulækker’, lyder det i en pressemeddelelse.
Ifølge pressemeddelelsen afsluttede juryen desuden deres begrundelse med ordene:
”Den er befriende original og kompromisløs.”
Bogforums Debutantpris er gennem årene blevet overrakt til forfattere som Yahya Hassan, Tine Høeg, Morten Pape, Knud Romer, Kaspar Colling Nielsen, Amina Elmi og Linea Maja Ernst.
Med Feline Kamber som vinder i 2027, er debutantprisen nu gået til en kvindelig debutant ti år i streg.
Sidste år vandt Christine Kærulv med den ‘Sims’-inspirerede digtsamling ‘Motherlode’.
Uddelingen af debutantprisen markerede blot begyndelsen på dette års Bogforum, der løber over fredag, lørdag og søndag.
Vidste du at, Presse-fotos.dk findes som app? Hent den gratis
her: Presse-fotos.dk App – App Store