To bragt på hospitalet efter frontalulykke

Torsdag aften er der sket et voldsomt frontalsammenstød på en mindre vej. Ifølge politiet er to personer blevet kørt på hospitalet

Torsdag kort før klokken 20.00 er Nordsjællands Politi sammen med ambulancetjenesten og brandvæsenet rykket ud til meldinger om et voldsomt sammenstød.

Ifølge Presse-fotos.dks udsendte, der er på stedet, er der tale om to køretøjer, der er kørt frontalt ind i hinanden.

“Det er en varebil og en personbil,” siger vores udsendte.

(Artiklen fortstætter udner billedet)

Her holder de to forulykkede køretøjer – se flere billeder nederst

Det er på Humlebækvej i Fredensborg, at sammenstødet mellem de to køretøjer er sket. Vejen er afspærret i begge retninger, mens beredskabet arbejder på stedet.

“Der er en, der har skåret sig lidt i fingeren, og den anden klager over smerter i brystet. En er kørt til Hillerød og en til Herlev for at få det tjekket,” siger vagtchef ved Nordsjællands Politi Flemming Hansen til Sjællandske Nyheder.

Anmeldelsen er indløbet klokken 18.39.

De nærmere omstændigheder til sammenstødet er endnu ikke kendt, ligesom der ikke er oplysninger på alderen og køn på de to involverede.

Presse-fotos.dk følger sagen …

En i dag 52-årig mand er netop blevet idømt seks måneders fængsel for at have begået uhyrligheder mod sin steddatter. Det skete over flere gange, da manden listede sig ind på den lille piges børneværelse.