Copenhell sikrer sig endnu en sæson på Refshaleøen

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Heavy metal-festivalen har forlænget lejeaftalen med Refshaleøens Ejendomsselskab til og med 2028. Samtidig er flere store navne allerede klar til næste års festival, hvor blandt andre Faith No More, Judas Priest og D-A-D er på plakaten.

Copenhell kan også i 2028 slå dørene op for tusindvis af metalfans på Refshaleøen i København. Heavy metal-festivalen har nemlig indgået en aftale om at forlænge lejekontrakten med Refshaleøens Ejendomsselskab med endnu et år.

Det betyder, at festivalen nu er sikret en plads på det københavnske festivalområde til og med 2028. Det skriver netmediet  Kulturmonitor.

Og forlængelsen vækker glæde hos festivalens ledelse.

“Vi har netop indgået en aftale med Refshaleøens Ejendomsselskab for 2028, hvilket i første omgang er rigtig godt,” siger Copenhells vicedirektør, Michael Madsen.

Med aftalen kan både arrangørerne og festivalens mange gæster foreløbig ånde lettet op. Placeringen på Refshaleøen har nemlig i en længere periode været usikker, og der har været spørgsmål om, hvor festivalen skal afholdes i fremtiden.

En fast del af Refshaleøen

Copenhell er en af Københavns store musik- og kulturbegivenheder og samler hvert år metalfans omkring den hårde rockmusik. Festivalen har gennem årene opbygget en tæt tilknytning til Refshaleøen, der danner ramme om koncerter og festivaloplevelser.

For festivalen er placeringen derfor også et vigtigt spørgsmål om fremtiden. Refshaleøen har i en årrække været hjemsted for Copenhell, men områdets fremtidige udvikling har skabt usikkerhed om, hvor længe festivalen kan blive.

Byudvikling skaber usikkerhed

Baggrunden for usikkerheden er, at Refshaleøens Ejendomsselskab ønsker at byudvikle området. Det kan på længere sigt få betydning for festivalens muligheder for fortsat at bruge området som festivalplads.

Derfor har Copenhells fremtid på Refshaleøen været uvis gennem flere år.

Også Københavns Kommune er opmærksom på udfordringen. Kommunen undersøger mulighederne for at finde et egnet festivalområde et andet sted i byen, så der på længere sigt kan være plads til store musikbegivenheder som Copenhell.

Den nye aftale betyder dog, at festivalen ikke skal finde en ny placering foreløbig. Med lejekontrakten på plads frem til og med 2028 er der nu skabt sikkerhed om de kommende festivalår.

Hvad der skal ske efter 2028, er der endnu ikke meldt noget ud om. Dermed er aftalen en løsning på den kortsigtede usikkerhed, mens spørgsmålet om Copenhells mere langsigtede fremtid i København fortsat står åbent.

Årets plakat

Når Copenhell vender tilbage til Refshaleøen i 2027, bliver det med et program, der allerede byder på flere store navne fra rock- og metalscenen.

Blandt hovednavnene er amerikanske Faith No More, britiske Judas Priest og danske D-A-D. Særligt Faith No More er et opsigtsvækkende navn på plakaten, da bandet efter en længere pause tager på genforeningsturné i 2027. Bandet skulle oprindeligt have spillet på Copenhell i 2020, men koncerten blev aflyst som følge af coronapandemien.

Også Lynyrd Skynyrd, Amon Amarth, Pierce the Veil, I Prevail, Clutch og Motionless in White er blandt de offentliggjorte navne. Derudover kan publikum se frem til koncerter med blandt andre Watain, GWAR, Static-X, Baest og Raunchy.

Festivalen har desuden offentliggjort en række danske navne, herunder Baest, Ashes of Billy, Ondt Blod, Sunken og Crocell.

Copenhell 2027 finder sted fra 23. til 26. juni. Festivalen har oplyst, at programmet ventes at rumme omkring 80 artister, og flere navne vil derfor blive offentliggjort frem mod festivalen.

Annonce
Annonce
Annonce