‘Der ligger en mand under toget’: Dræbt på stedet

Sent torsdag eftermiddag er der sket en tragisk hændelse, da en mand har mistet livet i forbindelse med en togulykke

“Der ligger en mand under toget.”

Sådan lyder det torsdag omkring klokken 17.20 fra vagthavende ved politiet Flemming Hansen, der oplyser til Presse-fotos.dk, at der er sket en personpåkørsel.

Det har konsekvenser for togtrafikken, da strækninger i området er indstillet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses redningsmandskabet arbejde på stedet

Det er ved Rungsted Station langs Rungsted Kyst, at personpåkørslen er sket. Billeder fra stedet viser, at det pågældende tog klokken 17.20 stadig holder ved perronen.

“Togene holder stille, jeg kender ikke tidshorisonten,” siger vagtchef Flemming Hansen.

Nordsjællands Politi oplyser, at politiet endnu ikke er bekendt med den afdøde mands identitet, og at der derfor ikke er sket en underretning af pårørende.

“Vi forsøger at finde ud af, hvem han er.”

“Umiddelbart ligner det, at det er sket ved egen hånd, men vi er endnu ikke sikre,” siger vagtchef Flemming Hansen.

DSB skriver samtidig, at der ikke kører regionaltog mellem Østerport Station og Nivå. Det skyldes personpåkørslen.

Passagerer skal regne med forlænget rejsetid og togbusser.

En i dag 52-årig mand er netop blevet idømt seks måneders fængsel for at have begået uhyrligheder mod sin steddatter. Det skete over flere gange, da manden listede sig ind på den lille piges børneværelse.