Fra næste sommer træder et nyt kontanthjælpssystem i kraft. Systemet skal give en større økonomisk gevinst ved at arbejde, samt hjælpe børnefamilier.
Tirsdag blev et bredt flertal i Folketinget enige om at vedtage et nyt kontanthjælpssystem.
Ifølge en pressemeddelelse fra Beskæftigelsesministeriet, skal det være nemmere for både borgere og sagsbehandlere at forstå systemet.
‘Blandt andet vil der fremover kun være tre satser, og 225 timers-reglen og kontanthjælpsloftet bliver afskaffet,’ skrives det.
Kan arbejde mere under kontanthjælpen
Regeringen håber, at der med det nye system kommer til at være et større incitament til at tage et job, på trods af at lønnen ikke er høj.
Derudover gør systemet det også muligt at arbejde nogle timer om ugen, uden det går ud over størrelsen på kontanthjælpen.
Hvis man spørger beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen, skal alle de ting lede op til, at man kan finde et job i sidste ende.
‘Nu skaber vi et langt mere enkelt system på tværs af Folketinget, som bliver nemmere at forstå og administrere, så borgerne oplever et mere værdigt forløb. Vi gør det samtidig også lettere at tjene sine egne penge, mens man er på kontanthjælp, så man kan tage de første skridt mod et job,’ udtaler hun i pressemeddelelsen.
Tillæg rettet mod børnene
Med det nye kontanthjælpssystem kan forældre modtage et fritidstillæg til børnene, så de kan deltage i sport eller andre fritidsaktiviteter.
Ifølge pressemeddelelsen kommer et medicintilskud også til at indgå i det nye system. Dermed skulle alle udgifter til medicin til børn, der er tilskudsberettiget efter sundhedsloven, også blive dækket.
Medicintilskuddet gælder også for de voksne, der har modtaget kontanthjælp i 12 ud af de seneste 18 måneder.
‘Det må ikke være forældrenes økonomi, som sætter en stopper for, at børn kommer over og spiller fodbold eller går til spejder med deres venner. Med det nye fritidstillæg bidrager vi til, at endnu flere børn bliver inkluderet og får glæde af fællesskabet i vores foreningsliv. Derudover sikrer vi, at kontanthjælpen ikke bliver en barriere for, at bl.a. børnene får den nødvendige medicin,’ lyder det fra Ane Halsboe-Jørgensen.
De nye regler kommer i kølvandet på forliget om et nyt kontanthjælpssystem, der blev indgået af regeringen for omkring et år siden.
Systemet træder i kraft den 1. juli 2025.