15. apr. 2023 - 19:43

Efter to og en halv dag: Storbrand er slukket!



Efter at have brændt i to og et halvt døgn er storbranden på lageret i det sydøstlige Randers blevet slukket.

Beredskab & Sikkerhed skriver på Twitter:

Annonce

“Branden på Kastrupvej ved Langkastrup er nu slukket. Alle veje omkring er nu farbare og røggenerne er ophørte. Vi er pt. i gang med oprydning på stedet. Vi takker for beboernes tålmodighed i og omkring området.”

Østjyllands Politi skriver på Twitter:

“Status på branden i Langkastrup. Branden er nu slukket, og Grenåvej er åben igen De evakuerede beboere i naboejendommene kan derfor vende retur.”

Som det fremgår af det sidste tweet, har nogle af beboerne været evakuerede. I den forbindelse har de måttet sove andetsteds end deres normale hjem. Det kan du læse mere om ved at klikke HER

Branden brød ud torsdag morgen i en DLF-lagerbygning på Kastrupvej i Langkastrup.

Der var brand i frøskaller, og de måtte fjernes med gravemaskine for at komme til at slukke branden. Det var derfor, det tog så lang tid at slukke branden.

DCIM\100MEDIA\DJI_0089.JPG


ANDRE LÆSER OGSÅ