Politiet gør uhyggelige fund ved pædofil

Retten i Holbæk har idømt en mand fængsel for at besidde børnesexdukker og computerskabt overgrebsmateriale.

En 41-årig mand fra Holbæk-området var i besiddelse af to børnesexdukker og havde også en tredje på vej med posten fra Polen.

Desuden var han i besiddelse af godt 1300 computerskabte billeder og videoer af overgrebsmateriale med børn.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Det slår Retten i Holbæk torsdag fast i en dom, hvor han er blevet idømt 60 dages fængsel, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.

– Han har besiddet to og havde bestilt yderligere en tredje fra Polen, som han ikke nåede at få, siger politikredsens kommunikationschef, Thomas Kristensen.

Straffen er ubetinget og skal derfor afsones.

Manden har accepteret dommen og vil altså ikke anke til landsretten.

Besiddelse af børnesexdukker har været forbudt siden 1. marts 2022.

Her blev der indført en bestemmelse i straffeloven, som forbyder besiddelse og salg af en dukke, som “fremstår som et barn, og som er konstrueret med et seksuelt formål for øje”.

Besiddelse af sådan en dukke kan straffes med bøde eller fængsel op til et år.

/ritzau/

Pige på tre år blev udsat for overgreb af en yngre mand, mener politiet. Han bliver torsdag krævet fængslet.