DR er i gang med at sætte et splinternyt program sammen, hvor flere kendte ansigter også kan findes på rollelisten.
DR er i fuld gang med at producere et nyt program, hvor en række kendte ansigter ligeledes medvirker.
Det skriver DR og Miso Film i en fælles pressemeddelelse.
“Det er et spændende dilemma, som vi tror på, at mange danskere vil være interesserede i at følge med i,” udtaler DR’s Dramachef, Henriette Marienlund, i pressemeddelelsen.
Programmet bærer titlen ‘Uniformen’ og skal fungere som en søndagsserie. Det er et krimidrama, som udspiller sig på Politiskolen i København.
‘Uniformen’ handler om politiets rolle i samfundet og følger eleverne og underviserne fra klasselokalet til politistationen.
“Politiskolen rummer helt unikke omstændigheder, hvor politiet adskiller sig fra alle andre uddannelser i landet, for i yderste potens skal eleverne uddannes til at stille deres krop og sind i skudlinjen for at håndhæve lovens regler,” forklarer dramachefen.
Aldrig sket før
Skuespillerne Lene Maria Christensen Jakob Cedergren spiller hovedrollerne i søndagsserien.
Lene Maria Christensen er blandt andet kendt fra tv-serierne ‘Arvingerne’ og ‘Dicte’, mens Jakob Cedergren tidligere har medvirket i tv-serierne ‘Nikolaj og Julie’ og ‘Den som dræber’.
Derusover medvirker Marco Ilsø, Clara Rosager, Gustav Giese, Soheil Bavi, Simon Sears og Sarah Boberg også i serien.
‘Uniformen’ er skrevet af Oscar Giese og Anders August, mens Janus Metz skal instruere søndagsserien.
Janus Metz står blandt andet bag filmen ‘Armadillo’ og sæson to af den amerikanske tv-serie ‘True Detective’.
“Det særlige ved serien er, at den udspiller sig på en skole, og at vi derfor møder vores karakterer under uddannelse. Det er politiarbejde sat i en coming-of-age setting, som jeg ikke har set behandlet før på dansk grund,” tilføjer instruktør Janus Metz i pressemeddelelsen.
‘Uniformen’ er allerede solgt til tv-stationer i Sverige, Norge, Finland og Island og får efter planen premiere til foråret 2026.