Tirsdag demonstreres der massivt med store mængder traktorer både i Aarhus og København mod behandlingen af en ny gødskningslov. Demonstrationen ventes at få betydning for øvrige trafikanter i morgentrafikken.
Trafikkaos bevæger sig imod Christiansborg i traktortempo.
Vejdirektoratet advarer nu om, at der de kommende timer forventes mange traktorer i indre by i København.
Selvom demonstrationen foran Christiansborg skulle starte allerede klokken 10, kan de store mængder traktorer forventes at være på vejene i lang tid efter det.
(Artiklen fortsætter efter billedet)


Det skriver Vejdirektoratet på deres hjemmeside.
Her kan man også læse, at man kan forvente stillestående trafik ved Rådhuspladsen, på H.C. Andersens Boulevard og på vejene omkring Christiansborg på grund af de mange traktorer.
Trafikanter opfordres til at holde afstand til traktorerne.
Demonstrationerne forventes at være afsluttet omkring klokken 14.
Men modsat gaderne i det indre København har trafikken faktisk ikke været voldsomt påvirket af de mange traktorer i udkanten af byen.
Det siger en pressemedarbejder hos Midt- og Vestsjællands Politi:
“Det lader til, at bilisterne har lyttet til vores advarsel og har tænkt sig om og er taget tidligere afsted. Eller også har de valgt at arbejde hjemmefra,” siger Frederikke Borg Højfeldt, pressemedarbejder hos Midt- og Vestsjællands Politi, til TV 2 Kosmopol.
