Skal du på ferie i Spanien? Nu kommer stort forbud som rammer mange danskere

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Den spanske regering har netop godkendt et lovforslag, der vil få stor betydning for turister, der rejser til landet. Noget som danskere skal være opmærksom på

Mange danskere har lige nu kurs mod Spanien for at nyde sol, varme og feriestemning.

Men for turister, der besøger det populære rejsemål, kan der snart være nye forhold at være opmærksom på.

Spanien er nemlig på vej med ændringer, som vil få betydning for den måde, mange feriegæster opfører sig på ferien.

Forslaget, der er blevet godkendt, kommer fra den spanske regering – og derfor bør turister følge udviklingen.

(Artiklen fortsætter under billedet).

Illustrationsfoto
Se også
Bilka omdannet til gerningssted: Tilfældig kvinde udsat for uhyggelig forbrydelse
Se også
Kendt massemorder dræber sig selv i fængslet
Se også
Gigant eksplosion i Tyskland med mange dræbte har relation til Danmark

Det kan inden længe være ulovligt at tænde en cigaret, hvis du befinder dig på stranden eller sidder på en udendørs café i Spanien.

Den spanske regering har tirsdag godkendt et lovforslag, der vil forbyde rygning og brug af e-cigaretter i udendørsområder, heriblandt strande, parker og steder med udeservering.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Lovforslaget mangler endnu at blive vedtaget af et flertal i Spaniens parlament.

Foruden rygeforbuddet vil forslaget også sætte ind mod unges forbrug af tobak og forhindre reklame og markedsføring af tobaksprodukter.

Den spanske sundhedsminister, Monica Garcia, mener, at der i højere grad skal sættes ind mod at beskytte folkesundheden og skabe en “tobaksfri generation”.

– Målet er enkelt. Vi skal gøre ren luft til normalen i vores fællesrum, siger Garcia tirsdag på et pressemøde.

– Gravide kvinder og personer med astma bør kunne nyde et restaurantbesøg udendørs uden at blive udsat for røg fra omkringliggende borde, siger sundhedsministeren.

Omkring en fjerdedel af Spaniens voksne befolkning ryger dagligt, viser tal fra landets sundhedsmyndigheder, skriver AFP.

Sidste år indførte Frankrig et fuldbyrdet forbud mod rygning i parker og på strande.

Frankrig er generelt gået hårdt til værks i kampen mod nikotinprodukter.

1. april trådte et forbud mod besiddelse af nikotinposer ligeledes i kraft. Dermed er det i Frankrig forbudt både at bruge, besidde, sælge og købe nikotinposer, også kaldet snus.

Det er endnu uvist, hvad en potentiel bødestørrelse vil lyde på, hvis man overtræder snusforbuddet.

Annonce
Annonce
Annonce