Tirsdag aften er der store meldinger i sagen omkring den 17-årige pige Emilie Meng, der blev fundet dræbt efter at ære blevet kidnappet ved Korsør Station tilbage i sommeren 2016
Under afhøringer af den 35-årige Philip Patrick Westh, der i juni 2024 blev idømt livstidsfængsel for blandt andet drabet på den 17-årige pige Emilie Meng, er der kommet store meldinger frem.
Det skriver flere medier tirsdag aften.
Meldingerne bliver bekræftet af Philip Patrick Wesths forsvarsadvokat Karina Skou, lyder det.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Ifølge forsvarsadvokat Karina Skou har Philip Patrick Westh under nylige afhøringer foretaget af politiet tilstået at have dræbt Emilie Meng.
“Det skyldes, at han ønsker at tage ansvar,” siger hun.
Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi oplyser til Berlingske, at ‘der er tale om en forklaring afgivet i en afsluttet straffesag, kan politikredsen af hensyn til de involverede ikke oplyse nærmere om indholdet af den afgivne forklaring’.
TV 2 har desuden haft kontakt til Mai Brit Storm Thygesen, der er bistandsadvokat for Emilie Mengs mor. Hun fortæller, at hun ikke har nogen kommentar til tilståelsen.
Emilie Meng blev kidnappet ved Korsør station 10. juli 2016 klokken lidt over fire om morgenen.
Hun blev juleaftensdag den 2016 fundet død i en sø i Regnemarks Bakke ved Borup på Sjælland.
Ifølge politiet blev Emilie Meng dræbt ved at få pakketape viklet om sit hoved.
Først den 16. april 2023 blev Philip Patrick Westh anholdt. Det skete efter bortførelsen og gentagene seksuelle overgreb på en 13-årige pige fra Kirkerup over en periode på 27 timer.
Ved Retten i Næstved den 28. juni 2024 blev Philip Patrick Westh idømt livstid for drabet og seksuelle overgreb på Emilie Meng, mens han også blev dømt for langvarig frihedsberøvelse, flere voldtægter og drabsforsøg på den 13-årige pige, der var ude at gå med aviser – og et overfald og forsøg på voldtægt på en 15-årig efterskoleelev i Sorø.
Philip Patrick Westh har indtil nu nægtet både drabet på Emilie Meng og overfaldet på den 15-årige, mens han delvist har tilstået kidnapningen af og overgreb mod den 13-årige.
I marts i år tilstod han overfaldet på den 15-årige efterskolepige, og nu har han altså også tilstået drabet på Emilie Meng.
I marts fortalte Philip Patrick Wesths forsvarsadvokat Karina Skou, at hendes klient havde været i dialog med politiet, og at årsagen til afhøringerne skulle være ‘et ønske om at tage ansvar’, som hun formulerede det over for TV 2.




