Voldsom øksehændelse i lejlighedskompleks

En 35-årig mand blev natten til lørdag anholdt, efter der havde udspillet sig et større drama med økser i et lejlighedskompleks. Manden er sigtet for flere forhold.

Klokken 01.55 natten til lørdag modtog politiet en anmeldelse, da et større drama udspillede sig i et lejlighedskompleks.

Ifølge politiet var døren til en lejlighed blev smadret ved brug af nogle økser, efter en meningsudviklings om lydstyrke af musik.

Det fik flere politipatrulje til at rykke mod stedet, hvor gerningsmanden befandt sig i en anden af kompleksets lejligheder.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi mandag formiddag i sin døgnrapport.

Se også
Skudt med Glock på klos hold: Likvideret på åben gade af morder forklædt som madbud

Ifølge politiet fandt hændelsen sted centralt i Næstved. Her blev en 35-årig mand anholdt klokken 02.53 og sigtet for trusler på livet og hærværk.

I den lejlighed, hvor manden befandt sig, fandt man to økser og en Nunchaku, der er et japansk kampsportsvåben.

Politiet oplyser i døgnrapporten, at manden fremstod ‘temmelig påvirket’, og han blev taget med på politistationen, hvor han tilbragte natten i detentionen.

Dagen derpå blev han kortvarigt afhørt og løsladt igen klokken 13.22.

Korte videoer