Bil ender uden for autoværnet i regnvådt uheld

Tirsdag eftermiddag er en bil forulykket på den regnvåde motorvej. Både politi og redning er ankommet på stedet.

‘Politi og redning er på stedet.’

Sådan fremgår det tirsdag eftermiddag af Vejdirektoratets trafikkort i forbindelse med et regnvådt motorvejsuheld.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Af ukendte årsager står den forulykkede bils bagagerum på hvid gab.

Det er helt konkret på Rute 17 Frederikssundmotorvejen fra Måløv Byvej mod E47 Motorring 3 mellem 2 Smørum og Ballerup, at uheldet er sket.

Billeder fra stedet viser en personbil, der er endt i noget længere græs på den anden side af motorvejens autoværn.

I nødsporet holder der en politibil.

For nuværende er der ikke meldt yderligere ud om uheldet på strækningen, men Presse-fotos.dk følger sagen og opdaterer, hvis noget nyt kommer frem.

Tirsdag er brandvæsnet til stede ved en autoforhandler, hvorfra der er indløbet en melding om brand. På stedet har man indsat røgdykkere.