56-årig mand forsøgt dræbt foran sit hjem

En 56-årig mand er blevet forsøgt dræbt foran sit hjem af en ung mand, som han har en relation til. Offeret er nu indlagt på hospitalet

En 21-årig mand, der fremstilles i grundlovsforhør senere torsdag, er sigtet for drabsforsøg på en 56-årig mand.

Den 56-årige blev overfaldet foran sit hjem i Ringsted sent onsdag aften og tildelt flere slag i ansigtet med en stump genstand.

Det skriver Midt- og Vestsjællands Politi i et opslag på det sociale medie X torsdag morgen.

‘Grundlovsforhør: En 21-årlig mand fremstilles i grundlovsforhør senere i dag sigtet for forsøg på manddrab mod en 56-årig mand, som blev overfaldet foran sit hjem i Ringsted sent i går aftes. Han blev tildelt flere slag i ansigtet med en stump genstand,’ skriver Midt- og Vestsjællands Politi.

Videre lyder det, at den 56-årige kom alvorligt til skade og blev indlagt på sygehuset.

Den 21-årige har ifølge politiet en relation til den 56-årige og blev anholdt kort efter overfaldet.

Anklageren vil anmode om lukkede døre ved grundlovsforhøret.

Derfor kan politiet for nuværende ikke kommentere yderligere på sagen, lyder det.

Politiet har gjort et uhyggeligt fund på en skole, hvor der for få dage siden er begået en massakre med i alt 11 døde.

Illustrationsfoto