Der er stort fremmøde til dagens Grønlands demonstration foran den amerikanske ambassade i København.
Et stort område er lørdag, omkring middagstid, afspærret af politiet ved den amerikanske ambassade i København.
Det skyldes ikke en kriminel handling, men rettere borgere, der siger fra over for USA’s store ønske om at overtage Grønland.
‚GREENLAND NOT FOR SALE‛, ‚MAKE AMERICA GO AWAY‛ og ‚NO MEANS NO‛, pryder bare nogle af de bannere demonstranterne har taget med.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Den amerikanske præsident, Donald Trump, har længe haft hede drømme om at anskaffe sig Grønland. Allerede under sin første periode som præsident viste han interesse for den store ø, der tilhører Det Danske Rigsfællesskab.
Men præsidentens ønske om at overtage Grønland må siges at være intensiveret under hans nuværende embedsperiode.
I fredags var USA’s vicepræsident J.D. Vance på besøg i Grønland. Her skød han med skarpt mod Danmark i en tale fra den amerikanske militærbase Pituffik Space Base.
(Artiklen fortsætter under billedet)

‚Danmark har ikke holdt trit,‛ og ‚Vores budskab til Danmark er meget enkelt: I har ikke gjort et godt stykke arbejde for befolkningen i Grønland,‛ lød de nedslående ord blandt andet fra vicepræsidenten.
USA’s ageren har løbende modtaget hård kritik fra både de danske borgere og politikere. Blandt andet har Rasmus Jarlov tidligere sagt, at det virkere mere realistisk, at Danmark køber et stykke af USA, end at USA køber Grønland.
Og nu bliver utilfredsheden da også vist helt fysisk i form af en stor demonstration på Dag Hammarskjölds Allé, hvor den amerikanske ambassade ligger.
Her er der både taler og bannere.
Du kan læse mere om J.D. Vance‛ rystende ord i gårsdagens tale lige her.









