Kondiløber finder livløs mand i vejkanten

En forbipasserende gjorde et chokerende fund, da personen kom forbi en mand, der lå livløs i vejkanten. Nu kan politiet oplyse, at manden er afgået ved døden.

Politiet og redningsmandskabet hastede ud, da en kondiløber slog alarm og fortalte, at personen havde fundet en livløs mand liggende i vejkanten.

Ved ankomsten til stedet fandt redningsmandskabet manden og der blev givet livsreddende førstehjælp på stedet. Kort efter ankomsten stod det dog klart, at mandens liv ikke stod til at redde.

Det skriver Østjyllands Politi i en pressemeddelelse mandag.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto

Ved siden af den forulykkede ATV fandt politiet og redningsmandskabet også et dødt rådyr.

Politiets teori er derfor, at manden har påkørt rådyret ved Ryomgård på Djursland, hvorefter han er faldet af køretøjet.

Den 57-årige mands pårørende er underrettet om dødsfaldet.

Samme dag er politiet massivt til stede i en landsby, hvor man har fundet en mistænkelig genstand. Bomberydderne er ankommet til stedet med Rullemarie og man har foretaget flere afspærringer omkring et hus, som nu er ved at blive undersøgt.