Fastklemt i grøften: Bil kan bryde i brand på motorvejen

En større udrykning er ankommet til et alvorligt solouheld, hvor en bilist er kørt i grøften.

Både politiet, beredskabet og ambulancereddere er tidligt lørdag aften ankommet til en ulykke på motorvejen.

Ved ankomsten til stedet er en bil blevet fundet i grøften og med store skader.

Den indledende melding til brandvæsenet lød, at der var fare for, at bilen kunne bryde i brand.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Derfor blev en redningsaktion sat i gang på Østjyske Motorvej fra Horsens mod Aarhus mellem Fuglsang og <51> Skanderborg N.

Føreren er hjulpet ud af bilen og sendt på hospitalet, oplyser vagtchefen ved Sønderjyllands Politi.

“Vi ved endnu ikke, hvordan bilisten er kommet så galt afsted, men man er blevet sendt til skadestuen til behandling”, fortæller vagtchef Søren Liisberg til Presse-fotos.dk.

Vejdirektoratet oplyser, at alle udrykningskøretøjerne er kørt fra stedet og der er nu helt åbnet op på stedet.

Samme aften er redningsmandskabet rykket ud til en ulykke på motorvejen. Der er kommet melding om fastklemte personer i bilen og derfor er en ambulance også ankommet til stedet.