Partiformand bryder loven: Løber vildt rundt i supermarkedskæde

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Minister løber vildt rundt i skjult reklame – nu hagler kritikken ned. En advokat mener at martin Lidegaards video er skjult reklame og er klokkeklart lovbrud – se vidoen nederst i artiklen

Det er et klokkeklart brud på loven.

Sådan lyder vurderingen fra en ekspert på området, som kommenterer på en omtalt video af minister for erhvervs- og konkurrencekraft og partiformand for Radikale Venstre, Martin Lidegaard.

I den omtalte video løber partiformanden vildt rundt i et supermarked for at handle ind til en treretters middag på under et minut. Videoen er postet på Radikale Venstres profil og hans egen profil på Instagram.

Videoen er blevet kraftigt kritiseret, og mange har sat spørgsmålstegn ved, om en partiformand i regeringen bør lave reklame for et supermarked.

Men nu er meldingen også klar fra den kendte advokat Heidi Højmark Helveg.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Arkivbillede

Det er advokatens vurdering, at videoen har en klar reklameværdi for supermarkedskæden Alma, siger hun i et interview til RADIO IIII.

“Videoen er tydeligt inspireret af ‘tøm en butik’-reklamer, hvor det er virksomhedens initiativ og interesse, der er i højsædet. Derfor skulle videoen have været reklamemarkeret, og jeg vurderer, at både Alma og Martin Lidegaard overtræder forbuddet mod skjult reklame,” siger Heidi Højmark Helveg.

Egentlig var Martin Lidegaard bare til stede hos Alma i Rungsted i forbindelse med åbningen af butikken.

Men han deler altså også en video, hvor han løber rundt og finder varer i hele butikken i hektisk tempo.

Videoen handler om, at partilederen skal handle ind til en lækker treretters middag, som han siger i videoen, på ét minut.

Imens kommenterer han på de særlige varer, som man kan få i Alma-butikken.

Varerne ender dog ikke med at blive købt i virkeligheden af Martin Lidegaard. Efter videoen blev de nemlig lagt tilbage på hylden.

Mener ikke det er reklame

Det understreger Radikale Venstres kommunikations- og souschef, Astrid Bernitt Wolf, over for RADIO IIII:

“Han besøger løbende danske virksomheder, store som små, fordi det er en vigtig del af hans arbejde som erhvervs- og konkurrencekraftsminister at være tæt på det danske erhvervsliv og møde de mennesker, der driver og arbejder i virksomhederne,” og fortsætter:

“Vi beklager naturligvis, hvis vores kommunikation har givet anledning til forvirring. Det var ikke hensigten,” uddyber hun.

Det er dog ikke alle, der er helt enige i, at det er så klokkeklart et lovbrud, som Heidi Højmark Helveg mener, det er.

Eksempelvis mener Bent Greve, der er professor ved Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv på Roskilde Universitet, ikke, at Lidegaard bryder nogen lov i videoen.

Han mener dog ikke, at der er tale om “god skik” for en minister, udtaler han til TV 2:

“En erhvervsministers opgave er at sikre gode og lige vilkår. Derfor mener jeg sådan set ikke, at det er god skik at gå ud og reklamere for en enkelt virksomhed. For ja, det er helt åbenbart, at det kommer til at virke som reklame.”

Forbrugerrådet Tænk

Heller ikke Forbrugerrådet Tænk mener, at der er tale om et direkte lovbrud.

Det skyldes, at Martin Lidegaard ikke “er omfattet af markedsføringsloven”, da Martin Lidegaard ikke er erhvervsdrivende, oplyser seniorjurist ved Tænk, Daniel Mathias Bager, til RADIO IIII.

Ifølge ham er der dog én undtagelse hos Forbrugerombudsmanden, som gør, at reglerne om skjult reklame kan gøre sig gældende i situationer, hvor en influent ikke i sig selv er erhvervsdrivende.

“Her kan den pågældende influent i forhold til et konkret opslag blive anset som erhvervsdrivende, såfremt influenten i det konkrete opslag handler på vegne af en erhvervsdrivende,” siger Daniel Mathias Bager og fortsætter:

“I så fald vil influenten skulle overholde markedsføringsloven i forhold til det konkrete opslag. Om det er tilfældet, kan jeg dog ikke vurdere ud fra det foreliggende. Det vil i stedet i første omgang være Forbrugerombudsmanden og i sidste ende selvfølgelig domstolene,” siger han

Annonce
Annonce
Annonce