En alvorlig melding om fastklemte tikkede onsdag ind kort efter middag. Langs en vej var en lastbil væltet i grøften. Indholdet fra det store køretøjs lad er væltet ud over det hele, viser billeder fra stedet.
Flere beredskabskøretøjer blev onsdag klokken 12.21 kaldt til en melding om fastklemte efter et færdselsuheld med en lastbil.
På uheldsstedet kunne flere beredskabsfolk kort efter ses i området omkring lastbilen, der lå væltet på siden i en grøft.
Fra det store køretøjs lad var lastbilens læs efterfølgende faldet ud på en mark.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Billeder fra Skodborgvej i Rødding, hvor uheldet skete, viser arbejdet pågå i området efter hændelsen.
Rikke Rosenberg, der er vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands Politi, oplyser til tvSyd, at læstbilen væltede i grøften som følge af et solouheld.
Hun siger videre, at ingen kom til skade i forbindelse med hændelsen på trods af, at den indledende melding fra stedet lød på, at en person var fastklemt.
Presse-fotos.dk har forsøgt at få en uddybende kommentar fra politikredsen, men det er ikke lykkes at få fat i vagtchefen.
Vi opdaterer, hvis noget nyt kommer frem.


