Kvinde skyldig i bestialsk bordel-mord: Her er straffen

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Et voldsomt overfald endte med, at en 42-årig kvinde blev stukket flere gange med en kniv. Nu er den 31-årige gerningskvinde dømt.

Der er nu faldet dom i det, der er blevet kaldt et bestialsk drab.

En 31-årig kvinde er mandag blevet kendt skyldig i drabet på en 42-årig kvinde, der blev dræbt dagen før nytårsaften i 2024 på et bordel.

Dommen faldt ved Retten i Viborg efter en retssag, hvor der blev tegnet et billede af en voldsom og blodig scene, hvor en køkkenkniv blev brugt som mordvåben.

Den dræbte kvinde, der havde thailandsk baggrund, arbejdede som sexarbejder.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Arkivbillede fra politiaktionen i 2024- Presse-fotos.dk

Det er uhyggelige detaljer, som er kommet frem om bordeldrabet.

Den afdøde 42-årige sexarbejder blev stukket flere gange i løbet af et voldsomt overfald på bordellet.

Ifølge anklageskriftet opholdt den nu 31-årige Anita Osbæck sig på adressen i adskillige timer frem mod drabet.

Krævede penge

Osbæck skulle ifølge anklagen have truet den 42-årige med en kniv og krævet penge udleveret. Men forsøget på at få pengene blev ikke gennemført. Til gengæld endte det helt galt. For situationen udviklede sig.

Ifølge oplysninger fra retssagen erkendte Anita Osbæck, at hun stak den 42-årige flere gange med en kniv. Hun forklarede imidlertid, at hun handlede i nødværge.

Men det er man ikke enig i fra anklagernes side.

“Der var ikke tale om slagsmål eller håndgemæng. Vi ved, at tiltalte ikke havde nogen skader. Det, der foregik den pågældende morgen, var fra start helt ulige, fordi den ene fik talrige skader og afgik ved døden, mens den tiltalte ingen skader havde,” sagde specialanklager Pia Koudahl i retten ifølge TV MIDTVEST.

Ekstra Bladet har tidligere skrevet, at der ved siden af kvindens krop var lagt en blomst.

Ekstra Bladet har også skrevet, at den nu 31-årige Anita Osbæck skulle have haft en rolle, hvor hun indsamlede fortjeneste fra flere steder i Jylland. Kvinden selv er fra Odense.

Her er straffen

Der er i retssagen blevet lagt vægt på, at der efter knivstikkene blev tildelt, ikke blev tilkaldt hjælp af den 31-årige.

31-årige Anita Osbæck er netop blevet idømt en straf på 12 års fængsel.

Desuden fratages hun retten til at køre bil i 3,5 år.

Hun har ikke valgt at anke dommen.

“For det første er jeg glad for, at nævningetinget har fundet, at der var tale om manddrab, og også, at der ikke forelå nogen former for nødværge, som tiltalte ellers havde gjort gældende,” siger Pia Koudahl til TV MIDTVEST.

I forhold til strafudmålingen er specialanklageren også tilfreds med resultatet, som stemmer overens med den argumentation, som hun selv er kommet med.

Annonce
Annonce
Annonce