Overraskende udmelding fra Løkke: Denne statsminister kan vi leve med

Økonomien er nu det centrale omdrejningspunkt i de politiske drøftelser.

Der tegner sig et tydeligere billede bag dørene på Marienborg, hvor forhandlingerne fortsat er præget af manglende gennembrud.

Midt i de træge forhandlinger sender Lars Løkke Rasmussen nu et signal, som kan få betydning for den videre proces.

Han slår fast, at spørgsmålet om statsministerposten ikke er det, der blokerer for en aftale. Tværtimod lyder meldingen:

“Vi kan godt leve med Mette Frederiksen som statsminister”

Det siger han til TV2.

Udmeldingen ændrer ifølge iagttagere dynamikken i forhandlingerne, hvor fokus nu i højere grad rettes mod indholdet frem for personspørgsmålet.

Det centrale omdrejningspunkt er dermed den økonomiske kurs, hvor parterne forsøger at finde fælles fodslag om vækst og velstand.

Samtidig er der fortsat langt til en færdig aftale. Efter flere ugers forhandlinger er der endnu ikke opnået enighed om det økonomiske fundament.

Ifølge Lars Løkke Rasmussen er processen desuden blevet forsinket af andre politiske uenigheder undervejs.

Forhandlingerne samler sig nu om, hvorvidt Socialdemokratiet og Moderaterne kan nå til enighed om økonomien.

Uden en aftale her risikerer hele projektet at falde til jorden, lyder vurderingen fra Moderaternes side.

Samtidig fastholdes det, at flere regeringskonstellationer fortsat er i spil, afhængigt af om der kan skabes flertal eller blot undgås et flertal imod.

Men ifølge Løkke er det afgørende stadig, at der først opnås enighed mellem parterne, før resten af regeringsspørgsmålet kan afklares.

Se også
Kvinde fundet alvorligt kvæstet af sin familie: Jeg er blevet voldtaget af en lille dreng
Arkivfoto.