Et lille barn er blevet fløjet på hospitalet, efter at barnet blev påkørt på en parkeringsplads ude foran et supermarked.
Ambulance og lægebil er hastet til, og efterfølgende er en helikopter kommet og fløjet mod hospitalet.
Det er en reel rædselssituation, der har udfoldet sig på en parkeringsplads foran en Rema 1000, hvor Presse-fotos.dks udsendte er til stede mandag eftermiddag.
Her er et etårigt barn er blevet påkørt.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det skriver TV Midtvest.
Hændelsen skete på Bytorvet i Hanstholm. Vagtchef Thomas Hald fra Midt- og Vestjyllands Politi frotæller til mediet, at det lille barn blev ramt i forbindelse med en fremkørsel.
Barnet er efterfølgende blevet fløjet til sygehuset i Aalborg – det er dog for en sikkerhedsskyld, informerer vagtchefen til mediet, da de første meldinger til politiet er, at barnet ikke har livstruende skader.
“Barnet var vågent bagefter og sad hos sin mor,” fortæller vagtchefen til TV Midtvest.
Den etårige var også før det blevet tilset af en læge, lyder det.
Der er endnu ikke kommet nogen oplysninger om føreren af bilen, der ramte barnet.
Presse-fotos.dk følger sagen og opdaterer, såfremt der kommer nyt.

