Ægtepar knivstukket under voldsom hændelse i hjemmet

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Søndag aften blev et ægtepar kørt på hospitalet, efter de begge var blevet overfaldt med kniv og ramt af knivstik. Den voldsomme episode udspillede sig i deres eget hjem og ifølge politiet var der tale om et groft hjemmerøveri.

Søndag aften i sidste uge fik politiet en anmeldelse, der resulterede i at flere udrykningskøretøjer hastede mod en villa.

Det var dog først tirsdag i denne uge, at politiet meldte ud i sagen, hvor det skulle vise sig, at et ægtepar var blevet overfaldet med en kniv og ramt af knivstik.

Det skete ifølge politiet i forbindelse med et groft hjemmerøveri.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Lørdag formiddag oplyser politiet, at man har anholdt og sigtet en 27-årig svensk mand for at stå bag episoden på Brombærvej i Faxe Ladeplads.

Det fremgår af en pressemeddelese fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Se også
Ægtepar hastet på hospitalet: Groft røveri

Politiet har i sagens efterforskning blandt andet talt med vidner og ægteparret, der tirsdag blev beskrevet som værende uden for livsfare.

I pressemeddelelsen står det oplyst, at gerningsmanden specifikt skulle have gået efter værdier i ægteparrets bolig.

Anholdelsen af den 27-årige er ifølge politiet sket på baggrund af omfattende efterforskningsindsats og et ‘godt og tæt samarbejde med svensk politi’.

Den nu anholdte og sigtede mand blev anholdt i Sverige med assistance fra svensk politi, og vil nu blive begæret udleveret til retsforfølgelse i Danmark.

‘Der er tale om et groft hjemmerøveri, begået mod et ægtepar i deres egen bolig. Vi er meget tilfredse med at vores efterforskningsindsats har ført til en hurtig anholdelse af gerningsmanden, med hjælp fra svensk politi,’ udtaler vicepolitiinspektør Lars Steffensen og understreger:

‘Vi anser det for særdeles groft og uacceptabelt, at et ægtepar opsøges i deres eget hjem, og udsættes for denne grove kriminalitet.’

Se også
Skrækkeligt fund i det iskolde vand
Annonce
Annonce