Tirsdag er en 21-årig kvinde afgået ved døden, efter hun tidligere på formiddagen blev ramt af en lastbil i en højresvingsulykke.
Det er tragiske scener, der tirsdag formiddag har udspillet sig i et kryds ved en skole.
Politiet fik tidligere på formiddagen en anmeldelse om et alvorligt færdselsuheld, hvorfor man er massivt fremme med øvrige myndigheder.
Presse-fotos.dk’s udsendte fortæller, at en bilinspektør er ankommet på uheldsstedet. Her eren kvindelig cyklist blev påkørt i en højresvingsulykke.
Lige ved krydset ligger der en skole.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Til Presse-fotos.dk kan vagtchef ved Københavns Politi Michael Andersen dele tragisk nyt, efter ulykken i krydset mellem Gammel Kongevej og Stenosvej i København.
“Hun er afgået ved døden,” oplyser han om den 21-årige kvindelige cyklist og afkræfter, at hun har tilknytning til den nærliggende skole.
Hvorvidt der er eller bliver rejst sigtelser i sagen har vagtchefen ingen kommentarer til.
Kvindens pårørende er underrettet.
Politiet oplyste om ulykken klokken 10.47 på det sociale medie X.
‘Vi er i øjeblikket til stede på Gl. Kongevej/Stenosgade på Vesterbro ifm. et alvorligt færdselsuheld, hvor en cyklist er blevet påkørt,’ skrev politikredsen.
Videre fremgik det, at man vil være på stedet ‘i noget tid endnu sammen med øvrige myndigheder’.
Presse-fotos.dk dækkede sagen kort tid efter ulykken. Du kan læse mere lige her.





