Ung mand kørt over af tonstung betonkanon

Manden blev fløjet til sygehuset med store skader.

‘Pludselig så man, at der stak et par ben ud fra baghjulet’.

Sådan lyder den voldsomme beskrivelse af et ulykkessted, hvor en 30-årig mand onsdag eftermiddag blev fundet liggende under en betonkanon.

Hændelsen skete, da en chauffør skulle bakke ind med arbejdskøretøjet på en byggeplads. Af uvisse årsager overså chaufføren den 30-årige mand, som blev kørt over.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

Det skriver TV Midtvest, der har talt med Morten Slot, politikommissær ved lokalpolitiet i Ringkøbing.

‘Chaufføren blev guidet ind, men af en eller anden årsag overså han en person. Pludselig så man, at der stak et par ben ud fra baghjulet, og man får stoppet og flyttet betonkanonen,’ fortæller han til mediet.

Den 30-årige mand blev efterfølgende fløjet til Skejby med hoved- og brysttraume. Manden er stadig indlagt på intensiv, men er på trods af den alvorlige ulykke meldt uden for livsfare.

Hændelsen skete på en byggeplads ved Ådum nær Tarm klokken 15:29 onsdag. Chaufføren er en 64-årig mand.

Hundepatrulje finder kvinde i vådområde: Nu er hun død