Stort opbud af udrykningskøretøjer: Ægtepar brager ind i kirkemur

Flere ambulancer, akutlægebil, politi og brandvæsnet var tidligt på eftermiddag til stede efter et færdselsuheld. Nu er der nyt i sagen.

“Der er en bil i brand og ligger en person på jorden, der får førstehjælp.”

Sådan lød det fra Presse-fotos.dk’s udsendte, der var til stede efter der var indløbet en melding om en bilbrand.

Situationen på stedet var dog noget voldsommere end, hvis en bil blot havde stået i brand.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses området kort efter uheldet skete – du kan se flere billeder nederst i artiklen.

Martin Møller, der er vagtchef ved Nordjyllands Politi, fortæller til TV 2, at et norsk ægtepar endte med at påkøre kirkemuren til Hirtshals Kirke.

Ifølge vagtchefen forsøgte føreren af bilen at undvige en lastbil, men endte i stedet med at køre af vejen og direkte ind i muren.

Begge personer skulle være uden for livsfare, men er blevet kørt på Hjørring Sygehus til behandling.

Tirsdag eftermiddag er flere forskellige myndigheder ankommet til et afspærret område. Foruden Forsvarets ammunitionsrydningstjeneste og politiet er også Beredskabsstyrelsen og brandvæsnet til stede.