Drama på Vestergade i Indre By

Dramatiske scener i Indre By har ført til en større udrykning af politi til stedet, lyder det

Fredag aften omkring klokken 20.30 har Københavns Politi været talstærkt til stede på Vestergade i Indre By, hvor der er opstået ballade og slåskamp.

Det oplyser Presse-fotos.dks udsendte.

“En gruppe unge på i alt omkring 20 har været oppe at slås eller ingået i tumult – så er politiet blevet tilkaldt,” siger vores udsendte og tilføjer:

“Men da politiet får fat i nogle af de involverede, begynder andre unge at komme til og lave mere ballade, så politiet tilkalder forstærkning.”

Presse-fotos.dks udsendte siger, at omkring syv patruljer har været på stedet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her er nogle af de unge, som politiet fik fat i – se flere billeder nederst

Der er ikke meldinger om alvorlig tilskadekomst, men flere personer er lagt i håndjern og ført ind i politibiler.

Presse-fotos.dk har af flere omgange forsøgt at få en kommentar fra vagtchefen ved Københavns Politi for at blive klogere på de nærmere omstændigheder, men politikredsen har ikke besvaret redaktionens henvendelser.

Den 43-årige Andreas er blevet kendt fra Danmarks Radios aktuelle tv-dokumentar ‘Indefra med Anders Agger – Sikringen’. Her er hans mørke fortid og begåede forbrydelser