Når Danmark kræver færre “ikkevestlige” personer i bestemte områder, så er det forskelsbehandling, lyder det.
Den danske lovgivning, der skal forhindre parallelsamfund, er udtryk for “direkte forskelsbehandling” på grund af etnicitet.
Det fastslår EU-Domstolens generaladvokat i et forslag til afgørelse torsdag.
Forslaget er ikke den endelige afgørelse, men det bliver ofte fulgt af EU-Domstolen.
I forslaget til afgørelse slår generaladvokaten ned på den danske lovgivnings opdeling i “vestlige” og “ikkevestlige” indvandrere og deres efterkommere.
(Artiklen fortsætter under billedet)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-944.png)
Den opdeling er ifølge generaladvokaten baseret på “etnisk oprindelse”.
Med det udgangspunkt mener generaladvokaten, at Danmark stiller den etniske gruppe “ikkevestlige” indvandre i en “sårbar situation”.
Det skyldes, at lovgivningen sætter spørgsmålstegn ved “sikkerheden af deres ret til en bolig”.
– Det medfører en ringere behandling af disse personer i forhold til lejere i andre kvarterer, der befinder sig i en sammenlignelig situation, hvor størstedelen af befolkningen er af “vestlig” oprindelse, hedder det.
Generaladvokaten mener også, at den danske lovgivning “stigmatiserer” den etniske gruppe.
Det “mindsker snarere end øger deres chancer for at blive integreret” i det danske samfund, mener generaladvokaten.
/ritzau/
Regeringen sender over 100 millioner til Palæstinaflygtninge: ‘Det redder liv’
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-945.png)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-946.png)
![](https://presse-fotos.dk/wp-content/uploads/2025/02/image-947.png)