Det er nok gået de færreste menneskers næse forbi, at den syriske diktator Bashar al-Asssad har måttet pakke sine ting og stikke af fra hjemlandet Syrien.
Den syriske tyran og diktator Bashar al-Assad har ikke set nogen anden udvej end at flygte. Det gør han efter, at oprørere havde indtaget flere strategiske positioner i Damaskus. Han blev eskorteret til en russisk militærbase og fløjet til Moskva.
I Danmark gik flere herboende syrere på gaden i stor jubel over, at diktatoren nu var fordrevet fra deres hjemland.
Blot en dag senere er der allerede mange forskellige meninger om det videre forløb.
Skal de blive boende i Danmark eller hvad skal der ske nu?
De Konservatives Folkepartis forsvarsordfører Rasmus Jarlov er ikke i tvivl.
‘Medmindre Syrien forfalder til mere krig, burde der ske det, at mange takker for at have fået ly fra Assad i Danmark og i den kommende tid vender hjem’, sådan indleder han sit skriv på det sociale medie X.
Han mener dog ikke, at det virker tilladt, at have den holdning.
Rasmus Jarlov er sikker på, at det vil blive set som et overgreb, hvis de ikke får lov til at blive permanent i Danmark. Asyl bliver altid permanent, ifølge politikeren selv.
‘Det er grunden til, at vi ikke bør tage ret mange flygtninge. De fleste af os har intet imod at beskytte relativt mange flygtninge, hvis vi er sikre på, at det ikke skal føre til permanente kæmpestore etniske mindretal i Danmark’.
Han mener, at det altid bliver tilfældet.
Ikke kun fordi politikerne, som laver lovene, sørger for det, men også fordi den danske befolkning nemt bliver bløde i knæene.
‘Både befolkning og politikere bliver bløde i knæene, når datteren, som har fået danske venner og går i gymnasiet, stiller sig frem og så får de permanent ophold’.
Han mener ikke, at det er muligt at stå fast på den oprindelige aftale om midlertidighed.
‘Hvis man så udtrykker ønske om, at opholdet kun skulle være midlertidigt, vil man som oftest blive kaldt alt muligt grimt’, slutter politikeren sit skriv med.
Den danske statsminister har også givet sit besyv med omkring den flygtede diktator