Den populære vært og komiker Melvin Kakooza får nu en helt ny rolle og et nyt job. Sådan lyder det i en pressemeddelelse
Det er ikke længe siden, at Melvin Kakooza luftede en ide om, at det var en drøm at blive en del af det.
Og nu bliver det så en realitet, oplyser tv-værten og den nye arbejdsplads selv i en pressemeddelelse.
(Artiklen fortsætter under billedet)

‘Efter dagens generalforsamling blev det offentliggjort at bestyrelsen i FC Fredericia har fået et nyt ansigt. Det er et ansigt der er kendt i, ikke kun Fredericia men i hele landet. Nemlig den folkekære Melvin Kakooza.’
Sådan skriver fodboldklubben FC Fredericias bestyrelse om ansættelsen af Melvin Kakooza, som nu selv i egen høje person indtræder i samme bestyrelse.
Melvin Kakooza er selv opvokset i Fredericia, mens også hans populære tv-serie Sunday foregår i og omkring FC Fredercia.
Det var i et interview i weekenden med Viaplay, at Melvin Kakooza fortalte, at det ville være en drøm at være en del af FC Fredericia.
“Men man køber sig ikke bare lige ind i Fredericia. Der er noget formelt og noget bestyrelse, som skal gå op. Så det skal selvfølgelig også passe,” sagde tv-værten i den forbindelse.
På FC Fredericias hjemmeside siger han desuden, at han håber på at være med til at udbrede klubbens navn.
“Jeg håber at kunne brede det lidt ud og være med til at få Fredericia – ja, nu lyder det måske lidt ambitiøst, men på verdenskortet,” siger Melvin Kakooza i interviewet.
Fodboldklubben FC Fredericia er på nuværende tidspunkt på andenpladsen i Danmarks næstbedste fodboldrække, der hedder NordicBet-Ligaen.
FC Fredericia blev stiftet i 1991.