Mand fundet død efter eksplosion

En kraftig eksplosion har kostet en mand livet. Manden blev fundet under ruinerne af det smadrede hus.

Lørdag rykkede mange styrker ud til en melding om en kraftig eksplosion, som også resulterede i skader på nærliggende bygninger.

Ved ankomsten til stedet begyndte betjente og redningsmandskabet at lede efter personer, som kunne ligge under murbrokkerne.

Efter flere timers arbejde er en mand i 50’erne blevet fundet.

Det oplyser Nottinghamshire Police i en pressemeddelelse.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto

“Dette er en ekstremt alvorlig hændelse, der har ført til en mands alt for tidlige død. Mandens familie er blevet informeret og bliver støttet af specialuddannede betjente”, udtaler Chefinspektør Clive Collings 
fra Nottinghamshire Police.

Politiet er nu i gang med at efterforske hændelsen, som blev startet af en gaseksplosion i den engelske by Woksop,

Samme dag er kampklædt politi rykket ud til en uhyggelig melding. Flere styrker er sendt ud til stedet, hvor man er i gang med at undersøge en hændelse.