Kraftig vind og lokale vindstød af stormstyrke venter torsdag morgen, men vejret bliver gradvist mere roligt i løbet af dagen.
Det bliver en blæsende start på torsdagen, hvor især Vestkysten kan mærke, at efteråret for alvor melder sin ankomst.
Natten og morgentimerne byder på jævn til hård vind, og omkring Vadehavet kan det blive endnu kraftigere.
‘Vi forventer en jævn til hård vind. Ved Vadehavet kan der komme en kuling til hård kuling og kraftige vindstød,’ siger Sandra Nygaard, der er vagthavende meteorolog ved DMI til B.T.
Lokalt kan vindstødene nå stormstyrke.
(Artiklen fortsætter under billedet)
Vinden kommer dog ikke til at fortsætte med samme styrke hele dagen. Hen mod dagen aftager vinden og bliver generelt svag til jævn.
Temperaturerne kommer til at ligge mellem 14 og 18 grader.
Torsdag morgen starter med en skyet himmel over hele landet. Især i den østlige del af Danmark kan der komme regn og byger.
Senere på dagen begynder skyerne at lette, samtidig med at vinden tager af.
‘Efter en blæsende nat og morgentimer, bliver det efterhånden mere roligt i løbet af dagen,’ siger Sandra Nygaard.

