I denne uge: Løkke skal mødes USA’s udenrigsminister

Løkke og Rubio vil angiveligt mødes sideløbende med møde mellem Natos udenrigsministre torsdag og fredag.

Danmarks udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen (M), og USA’s udenrigsminister, Marco Rubio, planlægger denne uge at mødes til samtaler i Bruxelles.

Det fortæller to embedsmænd til mediet Financial Times.

Det vil ske sideløbende med et møde mellem Natos udenrigsministre i Bruxelles torsdag og fredag.

Embedsmændene, der udtaler sig på baggrund af anonymitet, understreger dog, at et anspændt forhold mellem Danmark og USA betyder, at det planlagte møde kan risikere at blive aflyst.

Bliver der holdt fast i planerne om samtaler mellem de to udenrigsministre, vil de finde sted, samtidig med at statsminister Mette Frederiksen (S) besøger Grønland onsdag til fredag.

Frederiksens besøg finder sted, få dage efter at den amerikanske vicepræsident, J.D. Vance, aflagde visit på en amerikansk militærbase i det nordlige Grønland.

Under besøget lød det fra vicepræsidenten, at Danmark ikke havde “gjort et godt stykke arbejde” for befolkningen i Grønland.

USA’s præsident, Donald Trump, har siden besøget gentaget, at USA bør overtage Grønland.

– Vi kommer til at få Grønland. Ja, 100 procent, sagde han i weekenden i et interview med NBC News.

Både fra dansk og grønlandsk side er det blevet understreget, at Grønland ikke kan købes, og at grønlænderne ønsker selvstændighed.

Ifølge de embedsmænd, som Financial Times har talt med, er den diplomatiske kontakt mellem danske og amerikanske embedsmænd i øjeblikket på et minimum.

/ritzau/

Et teknisk problem med årsopgørelser kan betyde, at nogle danskere har krav på et større skattefradrag end først oplyst – uden selv at vide det.