Fødevarestyrelsen oplyser, at butikker over hele landet tilbagekalder en vare, der kan have en sundhedsmæssig risiko.
Fødevarestyrelsen melder onsdag ud i en pressemeddelelse, at et for højt indhold af pestider gør, at butikker over hele landet tilbagekalder en madvare.
‘Der er fundet et for højt indhold af pesticidet chlorpyrifos i produktet. En sundhedsmæssig risiko kan derfor ikke udelukkes,’ skrives det af styrelsen.
Og det er altså ikke for sjov, at man nu skal holde sig fra den specifikke type vare.
Det er nemlig afgørende, at man ikke har et for højt indtag af pesticider over længere tid, da det kan have konsekvenser.
‘Det er nemlig ikke det enkelte måltid, der er afgørende, men derimod indtag over længere tid. Forbrugerne vil derfor ikke opleve akutte symptomer,’ skriver Fødevarestyrelsen.
Solgt i basarer og specialvarebutikker
Det er hele nelliker, der er solgt i både basarer og specialvarebutikker landet over, der nu bliver tilbagekaldt.
Fødevarestyrelsen oplyser, at partiet den er gal med er pakket med to forskellige bedst før datoer og med forskelligt nettoindhold.
Den konkrete fødevare står beskrevet således:
AliBaba
Hele nelliker
Nettoindhold: 50g, 250 g. og 750 g.
Bedst før-dato: 02.07.2026 og 02.09.2026
Hvis man har købt produktet opfordres man til at kassere det eller levere det tilbage til butikken, hvor det er købt.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Sådan skal du forholde dig
Hvis du har købt nellikerne, skal du altså være opmærksom og handle hurtigt.
Det er generelt en god idé at være opmærksom på tilbagekaldelser og regelmæssigt tjekke Fødevarestyrelsens hjemmeside.
Hos Presse-fotos.dk dækker vi også jævnligt tilbagekaldelser fra supermarkeder, specialbutikker og basarer.
Forbrugere, der er i tvivl om et produkt, kan altid kontakte butikken, hvor varen blev købt.