Skadet profil gør comeback for AGF

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Frederik Tingager er udtaget til pokalkamp mod Skjold efter at have misset ni kampe på grund af en skade.

Forsvarsspilleren Frederik Tingager er klar til comeback for AGF. Således er han udtaget til onsdagens pokalkamp ude mod Skjold.

Det oplyser AGF på sin Facebook-side.

Tingager har været ude med en fodskade, som han pådrog sig i starten af august mod Sabah i kvalifikationen til Champions League.

Siden har Tingager siddet ude i ni kampe på tværs af turneringer, hvor det ikke er blevet til en eneste sejr for AGF. I den periode er det blevet til to uafgjorte og syv nederlag, og modstanderen har scoret mindst to mål i alle kampe.

Tingager var også skadet i en stor del af sidste sæson, men nåede at spille en stor rolle i mesterskabssæsonen.

Onsdagens pokalkamp har kickoff klokken 18.00 på Østerbro Stadion.

RITZAU

Annonce
Annonce
Annonce