En af verdens største forfattere og nobelprismodtager død

Den peruanske nobelprismodtager og forfatter Mario Vargas Llosa, der er kendt som sin generations førende spansksprogede romanforfatter, er søndag død i en alder af 89 år.

Det oplyser hans tre børn i et fælles opslag på det sociale medie X.

Han døde omgivet af sin familie i Perus hovedstad, Lima, lyder det i opslaget.

Vargas Llosa har skrevet bøger som “Bukkens fest” og “Det grønne hus”.

Han er kendt for en eksperimenterende og intellektuel skrivestil med en underholdende tilgang til både stof og karakterer, hvilket har indbragt ham adskillige priser for sine bøger.

Vargas Llosa udgav sin første roman, “Byen og hundene”, i 1963, og siden holdt han ikke skrivefingrene i ro.

18 af Vargas’ bøger er oversat til dansk.

Hans forfatterskab har i høj grad været præget af politisk engagement, som også førte til, at han stillede op til Perus præsidentvalg i 1990. Her tabte han til modstanderen Alberto Fujimori.

I 2010 modtog han Nobelprisen i litteratur, som stort set var den eneste udmærkelse, han manglede.

Et simpelt værktøj kan spare dig for tid, irritation, svindel – ja, det handler om fupopkald. Du kan faktisk spotte dem nemmere, end du tror.