Det danske band vender tilbage med kæmpehits, hornbrag og en klar mission: at samle Danmark i festens tegn.
De brød igennem i slutningen af 00’erne med debutalbummet ‘Vi Burde Ses Noget Mere’ og opnåede legendestatus med det efterhånden ikoniske fest-anthem ‘Party i Provinsen’.
Nu gør bandet comeback – og de har en tydelig besked til deres publikum.
”I en splittet tid vender vi tilbage for at samle. Som en trojansk hest, midt i en verden af diktatorisk vanvid og storpolitisk kaos, går vi ind på scenen og får danskerne til at klappe i takt i kærlighedens, festens og mangfoldighedens tegn”.
Sådan lyder det fra et af Danmarks største partybands, ‘Hej Matematik’, der nu vender tilbage til den danske musikscene.
Det skriver Live Nation i en pressemeddelelse.
(Artiklen fortsætter under faktaboksen)
Koncertplan 2026:
📍 K.B. HALLEN, KØBENHAVN: FREDAG 13. MARTS 2026
📍 AKKC, AALBORG: TORSDAG 19. MARTS 2026
📍 ACC, AARHUS: FREDAG 20. MARTS 2026
“Verdens bedste matematiktime”
‘Hej Matematik’, der består af Søren og Nicolaj Rasted, genopstår med flere store koncerter i 2026.
Med deres sort-hvide jakkesæt er de klar til at skrue op for fællesskabet og løsne slipseknuden – med kæmpehits, båthorn og et festligt liveshow i større rammer end nogensinde.
I sin tid kaldte anmelderne dem “verdens bedste matematiktime”, og bandet spillede på landets største scener. De blev nærmest fast inventar under bøgen på Smukfest, hvor de optrådte fem år i træk.
I efteråret 2024 stod onkel og nevø igen på scenen sammen for første gang i næsten ti år, da de overraskede Aquas publikum i Royal Arena og satte gang i festen.
‘Hej Matematik’ spiller i K.B. Hallen i København, Aalborg Kongres Center og Aarhus Congress Center i marts måned 2026.
Det officielle billetsalg starter fredag den 25. april klokken 10 gennem livenation.dk.