Bil brager ind i stor gruppe mennesker

En mand er anholdt, efter at flere blev ramt af en bil fredag i. Intet tyder på overlagt handling

Otte personer er kommet til skade, i forbindelse med at en bil fredag er kørt ind i en gruppe mennesker i Stuttgart i Tyskland.

Det oplyser det lokale politi i en pressemeddelelse.

På det sociale medie X oplyser politiet desuden, at der ikke er noget, der tyder på, at det skal være tale om et “angreb” eller en “overlagt handling”.

I stedet vurderes det, at hændelsen er en “tragisk trafikulykke”.

Tre af de tilskadekomne personer er kommet alvorligt til skade. Derudover måtte en person genoplives på stedet.

En 42-årig mand er blevet anholdt, lyder det videre.

En talskvinde fra politiet har sagt til nyhedsbureauet AFP, at “omkring 17.50 kørte en sort G-klasse Mercedes ind i en gruppe mennesker”.

Politiet har desuden advaret folk om at undgå Stuttgart centrum og tilføjet, at der var alvorlige forstyrrelser i trafikken.

Det var omkring klokken 18.45, at det lokale brandvæsen på X oplyste, at der var sket en “alvorlig trafikulykke” med flere tilskadekomne. På det tidspunkt stod det ikke klart, om der var tale om en bevidst handling.

/ritzau/