Bekymret borger slår alarm: “Det så voldsomt ud”

Politi og brandvæsen er søndag eftermiddag massivt til stede, efter en bekymret borger slog alarm.

Politiet og brandvæsnet har søndag eftermiddag været talstærkt til stede med adskillige patruljer og brandbiler søndag eftermiddag.

Her havde en bekymret borger slået alarm, efter personen havde set det, der lignede røg fra et kraftværks tag.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Både politiet og Trekantbrand var mødt talstærkt op på stedet.

Det oplyser Fredericia Dagblad, der har talt med vagthavende indsatsleder Per Møller Jensen om tilstedeværelsen på Klippehagevej i Skærbæk.

‘Jeg forstår godt, at man har slået alarm, fordi det så voldsomt ud, da jeg ankom,’ fortæller han til mediet.

Ifølge indsatslederen drejede det sig dog ikke om en brand, men dampskyer, der blev dannet i forbindelse med, at rør og kedler blev opvarmet på Skærbækværket.

Man undersøgte dog alligevel taget på stedet for at være helt sikre på, at det blot drejede sig om damp.

‘Det er en kombination er på grund af vejret, at det har set så voldsomt ud. Hvis vejret var anderledes havde man næsten ikke kunne se det,’ afslutter Per Møller Jensen.

Tidligt søndag morgen endte en bil i en have. Politiet spørger nu offentligheden om hjælp i sagen, hvor bilisten flygtede efterfølgende.