En ubehagelig hændelse sker lige nu torsdag, hvor der er gået brand i en grisetransport. Det har resulteret i, at motorvejen er blevet spærret.
En yderst voldsom episode finder sted torsdag, hvor politiet netop har delt en uhyggelig meddelelse på Politi Update.
“Der er brand i en grisetransport,” lyder meldingen torsdag klokken 12:01.
“Politiet arbejder på stedet med assistance fra andre myndigheder,” uddyber politiet beskeden med.
(Artiklen fortsætter efter billederne)


Meldingen kommer fra Syd- og Sønderjyllands Politi torsdag på Politi Update.
“Den Sønderjyske Motorvej E45 er spærret i sydgående retning ved Kliplev-afkørslen. Der er brand i en grisetransport,” lyder det fra Syd- og Sønderjyllands Politi.
Politiet meddeler, at Sønderborgmotorvejen også er spærret, og at billister ikke kan køre fra Sønderborgmotorvejen ad E45 i sydgående retning.
Ifølge P4 Trafik er motorvejen helt spærret i sydgående retning ved 73 Kliplev, og der er voksende kø frem mod uheldet.
Umiddelbart forventes arbejdet på stedet at vare til omkring klokken 15, lyder det fra Vejdirektoratet
Ifølge TV2, som har talt med vagtchefen ved Syd- og Sønderjyllands Politi, drejer det sig om 600-700 grise, der er ombord på transporten.
(Artiklen fortsætter efter billedet)

Til Ekstra Bladet fortæller han, at branden umiddelbart er opstået under kørsel, og branden er opstået i bagenden
Klokken 12:36 skriver politiet følgende på Politi Update:
“Branden er nu slukket. Dyrlæger assisterer i arbejdet med at redde og omlæsse grisene. Vi forventer, at der går mindst to timer, før motorvejen åbnes i et enkelt spor.”
P4 Trafik skriver følgende omkring 12:50:
“Der er massiv kø på E45, og 72 Aabenraa S er sidste mulighed for at køre fra. Tidshorisonten for de to spærringer er ukendt. Branden er slukket, oplyser politiet.”
Opdateres…
Vidste du, at Presse-fotos.dk findes som app? Hent den gratis her: Presse-fotos.dk App – App Store.