Dansk oscarmodtager filmatiserer Tine Brylds ungdomstrilogi

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Anders Walter står bag kameraet, når fortællingen i ungdomsværket “Liv og Alexander” skal vækkes til live.

Socialrådgiver, radiovært og forfatter Tine Brylds fortælling om “Liv & Alexander” skal filmatiseres af den oscarbelønnede danske filminstruktør Anders Walter.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra produktions- og distributionsselskabet Nordisk Film i forbindelse med en invitation til en åben casting af de unge talenter, som skal spille titelrollerne som Liv og Alexander og en større rolle som karakteren Laila.

“Liv & Alexander” er titlen på både hele Tine Brylds trilogi og trilogiens sidste bind om provinspigen Livs udvikling fra teenager til ung kvinde.

Den første bog i trilogien, “Pige Liv”, udkom i 1982. Den næste i rækken, “Befri dit liv”, blev udgivet året efter. Trilogien blev fuldendt i 1984 med “Liv & Alexander”, som det samlede værk også kaldes.

Tine Bryld rådgav igennem 36 år unge mennesker i DR’s radioprogram “Tværs”.

Hun døde i 2011, 71 år.

RITZAU

Vidste du, at Presse-fotos.dk findes om app? Hent den gratis her: Presse-fotos.dk App – App Store.

Annonce
Annonce
Annonce