Straf til træner, som filmede drenge i omklædningsrum, skuffede forældre.
Der var skuffelse blandt de pårørende til krænkede fodbolddrenge, da Retten i Roskilde onsdag idømte en tidligere fodboldtræner et års ubetinget fængsel for en stribe af blufærdighedskrænkelser på fodbolddrenge ned til tiårsalderen.
– Han vandt igen, lød det fra en af tilhørerne på vej ud af retten, mens en anden sagde:
– Det er godt nok billigt sluppet.
Anklagemyndigheden havde forlangt en straf på halvandet års fængsel.
Den 46-årige tidligere fodboldtræner er dømt for at have taget billeder i omklædningsrum i årene 2022-2024 i Roskilde Boldklub, hvor han blandt andet fungerede som mentaltræner.
Ved et retsmøde i september erkendte den 46-årige mand, at han flere gange filmede fodbolddrenge i alderen 10-12 år under omklædning hos Roskilde Boldklub.
Det skete i årene 2022 og 2024, og flere af drengene var ikke påklædt, da de uden at vide det blev filmet af træneren, som ved retsmødet i september også erkendte, at han var pædofil.
Det havde han vidst, siden han var i 20’erne, men i alle årene havde han været i stand til ikke at udleve sine tilbøjeligheder, lød hans forklaring.
I forlængelse af efterforskningen af krænkelserne i fodboldklubben viste det sig, at manden tilbage i 2015 begik et seksuelt overgreb mod en dengang tiårig dreng.
Den dømte var dengang venner med drengens forældre, og det var under en overnatning hos familien, at han forgreb sig på drengen. Også den del tilstod han ved retsmødet i september.
Dommen i sagen skulle egentlig have været afsagt i septemberretsmødet. Men en uforudset juridisk problemstilling fik dommeren til at udskyde domsafsigelsen en uge. Og siden viste problemet sig at være endnu større.
Problemstillingen handlede om, hvilke drenge der var berettigede til en økonomisk godtgørelse for krænkelserne, såkaldt tort.
Navnlig var der tvivl om, hvorvidt drenge på billederne fra omklædningsrummet, som var helt eller delvist påklædt, ville være berettigede til en godtgørelse.
Ved onsdagens retsmøde indledte dommer Kathrine Plougsgaard med at fortælle, at hendes overvejelser om godtgørelsesspørgsmålet også skabte en tvivl om, hvorvidt der overhovedet kunne domfældes for blufærdighedskrænkelse i netop de tilfælde.
Derfor havde retsmødet onsdag karakter af en egentlig genoptagelse af sagen, selv om den egentlig var optaget til dom.
– Min klient har et stort ønske om at få afsluttet sagen her i dag af hensyn til alle involverede parter, lød det blandt andet fra forsvarsadvokat Thomas Fogt.
Fogt og senioranklager Pernille Bach Fredin blev forholdsvist hurtigt enige om, at de tilfælde, hvor der måtte være en tvivl om, hvorvidt der kunne dømmes for en fuldbyrdet blufærdighedskrænkelse, i hvert fald kunne dømmes for forsøg.
Og med den enighed i bagagen samt en afgørelse fra en tidligere sag med en sammenlignelig problemstilling trak dommeren sig ud for at votere.
Løsningen blev, at drengen, der i 2014 var offer for mandens overgreb, fik en godtgørelse på 40.000 kroner. De øvrige drenge blev ikke tilkendt nogen erstatning i retten, men må gå den civilretlige vej, hvis de vil have godtgørelse.
Den 46-årige mand overvejer, om han vil anke dommen.
Fra anklagemyndighedens side er håbet, at dommen kan fungere som en afslutning på et langt forløb for de berørte familier.
– Sagen har været længe undervejs, blandt andet fordi der har skullet foretages en vurdering af den dømtes mentale tilstand. Jeg håber, at dommen nu kan være med til at give drengene og deres familier en følelse af retfærdighed og den afklaring, de har ventet på, lyder det fra Pernille Bach Fredin.
RITZAU